W sezonie jesienno-zimowym gardło Twojego dziecka jest poddawane ciężkiej próbie. Sprawdź, jak zapobiec infekcjom i co możesz zrobić, gdy jednak nie uda się ich uniknąć.
Dopóki gardło jest zdrowe, łatwo o nim zapomnieć. Być może dlatego nie zawsze pamiętamy o tym, by dbać o jego kondycję. Troska o gardło dziecka staje się szczególnie ważna w okresie jesienno-zimowym. Wystawione na działanie wielu bakterii i wirusów, może sobie nie poradzić bez naszego wsparcia, dlatego warto wiedzieć, jak o nie zadbać.
Nawilżanie powietrza
W sezonie grzewczym powietrze w naszych domach staje się wyjątkowo suche. Okna zamknięte z obawy przed chłodem i włączone grzejniki to kombinacja, która sprzyja wysuszaniu gardła – a stąd już tylko krok do choroby. Aby gardło Twojego dziecka pozostało w dobrej formie, powinno być dobrze nawilżone. Jak tego dokonać? Postaraj się regularnie wietrzyć mieszkanie lub wieszać na grzejnikach wilgotne ręczniki. Jeśli masz w domu nawilżacz, pamiętaj by zwłaszcza zimą nie kurzył się w szafie.
Unikanie zanieczyszczeń
Późną jesienią i zimą wiele czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach. Dzieci bardzo potrzebują wtedy dotlenienia. Coraz częściej jednak powietrze w naszym otoczeniu jest wątpliwej jakości, a zanieczyszczenia to jeden z głównych wrogów gardła. Dlatego gdy wskaźniki nie są zachęcające trzeba spacery i zabawy na zewnątrz oraz intensywne wietrzenie pokoju odłożyć na później.
Dzięki ogólnodostępnym aplikacjom dowiesz się, jaka jest w danym dniu jakość powietrza
w Twojej okolicy i na tej podstawie ocenisz, czy Twoje dziecko może zażyć trochę ruchu poza domem, bez szkody dla swojego gardła.
Nawadnianie
Wysuszenie śluzówki gardła może nastąpić nie tylko z powodu niewystarczającego poziomu wilgoci w powietrzu – potencjalna przyczyna to także odwodnienie organizmu. Dbaj o to, by Twoje dziecko piło regularnie wodę, bo dobrze nawilżone gardło jest lepiej chronione przed infekcjami.
Dobowe normy spożycia płynów zależą od wieku. Dopóki dziecko nie ukończy 3 lat, powinno wypijać 1250 ml wody pochodzącej z napojów i produktów spożywczych, a w 7. roku życia już o pół litra więcej[1]. To ważne, bo zapotrzebowanie na płyny wzrasta w suchych
(np. klimatyzowanych) pomieszczeniach.
Utrzymanie odpowiedniej temperatury
Gardło należy także chronić przed wychłodzeniem. Z tego powodu, w niskich temperaturach, a także gdy jest chłodny wiatr, dziecko powinno mieć zakrytą szyję. Zbawienny dla gardła okaże się nie tylko szalik, ale także apaszka lub komin, które mogą być wygodniejsze w użyciu np. podczas uprawiania sportów zimowych.
[1] Instytut Żywności i Żywienia, 2017, Normy Żywienia dla populacji Polski
Najlepszy szalik jednak nie pomoże, jeśli Twoje dziecko wpadnie w wir zabawy i zacznie
na mrozie oddychać przez usta. Gardło w zetknięciu z mrozem stoi na przegranej pozycji, dlatego nigdy dość przypominania, że oddychamy głównie przez nos.
W razie infekcji
Mimo starań, infekcji nie zawsze da się uniknąć – sięgnij wtedy po sprawdzone preparaty medyczne. Pod ręką warto mieć m.in. Pelavo Gardło Spray. Zawarty w nim hialuronian sodu intensywnie nawilża podrażnioną i wysuszoną śluzówkę. Natomiast porost Islandzki, ekstrakt
z malwy i ekstrakt z lipy działają powlekająco i nawilżająco na błony śluzowe. Stosując Pelavo, złagodzisz objawy bólu i pieczenia gardła, które mogą być dla dziecka źródłem poważnego dyskomfortu.
Do dzieła
Infekcje dróg oddechowych to stały element jesienno-zimowego pejzażu. To jednak nie oznacza, że nie jesteś w stanie zrobić nic, by im zapobiec. Wręcz przeciwnie, stosując się
do kilku prostych zasad, możesz znacznie poprawić odporność swojego dziecka. A jeśli nawet od czasu do czasu wirus lub bakteria Cię przechytrzą, wiesz jak zareagować. Dzięki temu gardło Twojego dziecka zyskuje ochronę i wsparcie nie do przecenienia.