bol-gardla_PELAVO

Ból gardła – jak ulżyć dziecku?

5 minut czytania

Stało się – mimo dmuchania na zimne, spacerów, wietrzenia mieszkania i nawilżania powietrza, Twoje dziecko rozbolało gardło. Co możesz zrobić, żeby ulżyć mu
w początkowej fazie infekcji?

Odporność dziecka można wzmacniać na wiele sposobów. Mimo to, nawet stosowanie się do wszystkich zasad i zaleceń nie gwarantuje, że Twoje dziecko wyjdzie obronną ręką ze spotkania z każdym wirusem i bakterią.

Na infekcje dróg oddechowych jesteśmy narażeni przede wszystkim jesienią i zimą. Gdy Twoje dziecko zaczyna się uskarżać na ból gardła, warto sięgnąć po sprawdzone metody łagodzenia bólu i spowalniania rozwoju infekcji. Poznaj kilka z nich.

Płukanki

Płukanki to bardzo popularne, tradycyjne zabiegi, które pozwalają odkazić gardło i złagodzić ból. Aby były skuteczne, należy je stosować kilka razy dziennie.

Do najpopularniejszych należą płukanki wykorzystujące zioła – szałwię, rumianek i tymianek – lub wodę z solą. Jeśli masz nieco więcej czasu, spróbuj przygotować sok z buraka z dodatkiem octu. To jednak metoda dość ryzykowna, bo nie wszystkim dzieciom taki sok przypadnie do gustu (mimo że nie muszą go wypić).

Spray

W przypadku infekcji gardła bardzo przydatne bywają pastylki do ssania i spraye. Na szczególną uwagę zasługują te, które bazują na naukowo przebadanych składnikach.

Przykładowo, zawarty w Pelavo Gardło Spray hialuronian sodu intensywnie nawilża podrażnioną i wysuszoną śluzówkę. Z kolei porost islandzki, ekstrakt z malwy i ekstrakt
z lipy powlekają i nawilżają błony śluzowe.

Stosując Pelavo, złagodzisz dyskomfort, jakiego doświadcza Twoje dziecko w związku z odczuwaniem bólu i pieczenia gardła.

 

Inhalacje

Inhalacja to słowo, którego nie może zabraknąć w rodzicielskim słowniku. W razie infekcji górnych dróg oddechowych, inhalowanie pomaga złagodzić stan zapalny, zapewniając dziecku ulgę.

Inhalacje mogą przybierać różną postać. Z własnego dzieciństwa możesz pamiętać jej „parową” wersję: wdychanie pary unoszącej się nad ziołowym naparem lub nad gorącą wodą, do której dodano kilka kropel olejków eterycznych.

Obecnie inhalacje wykonuje się także z wykorzystaniem specjalnych urządzeń – inhalatorów – a dziecko wdycha zwykle roztwór soli fizjologicznej, zamieniany przez inhalator w chłodną „mgiełkę”. Ten efekt to zasługa nebulizatora, który jest częścią inhalatora. Nebulizacja jest metodą dostarczania roztworu soli głównie do oskrzeli (dolne drogi oddechowe). Podczas nebulizacji ważne jest by dodatkowo nawilżać błonę śluzową.

Z myślą o potencjalnych przyszłych infekcjach gardła (i nie tylko) warto pomyśleć o zakupie urządzenia wyposażonego w nebulizator.

Siemię lniane

Siemię lniane – a konkretnie napar siemienia – to przez wielu zapomniany, ale bardzo wartościowy, domowy sposób na podrażnione gardło. Przepis jest bardzo prosty. Wystarczy szklanka wody, dwie łyżeczki nasion i około 5 minut gotowania. W rezultacie otrzymasz niezbyt urodziwą, ale bardzo cenną zawiesinę.

Aby jej widok i smak nie odstraszyły Twojego dziecka, możesz na zakończenie dolać do naparu soku owocowego, a do gotowego „produktu” dodać owoce lub małą ilość miodu. Tak przygotowany kisiel nawilży gardło i złagodzi podrażnienia.

Wiedza przede wszystkim

Nasze otoczenie sprzyja infekcjom dróg oddechowych, dlatego zwykle bardziej zasadne jest pytanie o to, kiedy Twoje dziecko będzie miało infekcję niż czy będzie ją miało. Nie zaniedbując profilaktyki w tym zakresie, warto wiedzieć, co robić, gdy pewnego dnia w gardle coś zacznie drapać. Taka wiedza to pierwszy krok do zahamowania rozwoju infekcji.